GitHub (Sürüm Kontrolü) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa Blog Nedir? GitHub (Sürüm Kontrolü) Nedir? Nası...

GitHub (Sürüm Kontrolü) Nedir? Nasıl Kullanılır? sorusu dünyanın en büyük yazılım geliştirme platformundan haberdar olmak isteyenlerin sandığından daha önemli olabilir. Çünkü tüm popüler programlama dillerini destekleyen GitHub, kodlama alanındaki en kritik gelişmelerden biri olarak kabul edilmektedir.

Kodlamada yapılan değişikliklerin takip edilebileceği bir sistem sağlayan ve kodun iyileştirilmesini teşvik eden bir ortam sunmayı başaran GitHub’ı tanıtmadan önce Git ve versiyon kontrol sistemi hakkında bazı açıklamalar yapmak yerinde olacaktır.

Git, tüm ekip üyelerinin aynı belgeler ya da kaynak kodu üzerinde aynı anda ve birbirlerinin çalışmalarını geçersiz kılmadan işbirliği yapmasına olanak tanır.

Git, dosyalarınızda yaptığınız değişiklikleri izlemenizi, önceki versiyonlarına dönmenizi, dosyalarınızın kopyasını oluşturmanızı, kopyada değişiklikler yapıp bu değişiklikleri orijinal kopyayla birleştirmenizi sağlar. Ayrıca, bir projenin kaynak kodundaki değişikliklerin geçmişini izleyerek kimin neyi ne zaman değiştirdiği bilgisini elde etmenize de olanak tanır.

Git, hem programcılar hem de teknik becerisi olmayanlar tarafından kullanılabilir, her boyutta kaynak kod dosyasını işleyebilir. Hatta metin dosyaları ve görseller için de kullanılabilir. Git’i Github olmadan kullanmak mümkündür, ancak GitHub’ı Git olmadan kullanamazsınız.

Diğer sürüm kontrol sistemlerinin aksine git, her dosyada yapılan değişikliklerin bir listesi yerine kaydedilen her sürümü bir “anlık görüntü” olarak saklar. Gerektiğinde eski anlık görüntülere başvurabilirsiniz ve projeniz değiştirildiğinde yeni anlık görüntüler oluşturabilirsiniz.

Git, bir proje üzerinde çalışırken beğenmediğiniz detayları kötüye gidebileceği endişesiyle değiştirmekten çekinmenizi önler. Değiştirmek istediğiniz bileşene ait dosyanın bir kopyasını oluşturup düzenlemelerinizden memnun kalırsanız, kopyayı orijinal dosyayla birleştirebilirsiniz.

Git’in en önemli artılarından biri, ekip üyeleri arasındaki iş akışını koordine etme ve zaman içindeki ilerlemeleri izleme konusunda işlevsellik sunmasıdır. Git üzerinde çalışan birden fazla kullanıcının, birbirlerinin çalışmalarını kesintiye uğratmadan birlikte çalışması, hıza bağımlı günümüz dünyasında bu tür platformların popüler olmasını kolaylaştırmaktadır.