İnternet Sitesi Kurmak İçin Nasıl Bir Hosting Gerekli?

Anasayfa Blog Hosting İnternet Sitesi Kurmak İçin Nasıl B...

İnternet Sitesi Kurmak İçin Nasıl Bir Hosting Gerekli?

Günümüzde artık her şey internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Birçok iş kolu internet üzerine ve online’a taşındı. İnsanlar online ortamda bu kadar yoğunken ticaretin ve diğer hizmetlerin internet ortamında olması da kaçınılmaz hale geldi. Dolayısıyla internet sitesi sahibi olmak en temel ihtiyaçlar arasına girdi.

İnternet sitesi kurmaya karar verdiniz ve nasıl yaparım diye araştırmaya başladınız, dikkat edilecek ilk konu iyi bir planlama yapmaktır. Şimdi isterseniz bu planlamalar nelerdir, internet sitesi kurmaya başlamadan önce neler yapılmalı ve hangi yöntemleri kullanmalı sorularını cevaplayalım.

İşletmenizin Hedeflerini Belirleyin

İşletmemiz hangi alanda faaliyet gösteriyorsa konseptimizi ona göre oluşturmakta fayda vardır. İnternet sitesi kurma amacınız nedir öncelikle ona karar verelim.

 • Müşterilerimizin bizi daha kolay bulmalarını mı sağlamaya çalışıyoruz?
 • Ya da hazır buluşmuşken hizmetlerimizi veya ürünlerimize satmaya mı çalışıyoruz?
 • Hangi yaş ve cinsiyet gruplarına hizmet vermek istiyoruz?
 • Onlarla etkileşime girecek miyiz?
 • Bu ve bunun gibi daha birçok soruyla nasıl bir internet sitesi kurmanız gerektiğini kolayca belirleyebilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitle belirlemek sadece internet sitesi kurarken değil, tüm satış işlerinde öncelik vermeniz gereken bir konudur. Hedef kitlenizi doğru belirleyebilirseniz alacağınız sonuç çok daha başarılı olacaktır. Cinsiyet, yaş, konum, meslek grubu vb. gibi kriterleri değerlendirerek hedef kitlenizi belirleyin. İnternet sitenizin tasarımı ve kullanım özellikleri bu kriterlere göre belirlenmelidir. Kuracağınız internet sitesi yoğun bir trafik oluşturacaksa farklı, tek sayfadan oluşan (One Page) bir tanıtım sitesi olacaksa farklı planlama yapmak gerekir.

Domain ve Hosting Satın Alın

Bir internet sitesinin en önemli 2 bileşeni domain ve hostingtir. Domain yani alan adınız işletmenizin tabelası gibidir. Burada kullanacağınız anahtar kelimeler müşterilerinizin sizi daha kolay bulmalarına yardımcı olur. Ne iş yaptığınıza dair bir ipucu veren ve kolay bulmamızı sağlayan bir alan adı belirlemekte fayda vardır. İyi bir alan adı;

 • Mümkün olduğunca kısa olmalı
 • Anahtar kelimeleri içermeli
 • Markanıza ait kelimeleri içermeli
 • Genel bir TLD kullanılmalı (.com .net .org .com.tr vb)
 • Tabii bu iş o kadar kolay değil. Alan adınız sizden önce başkalarınca tescil edilmiş olabilir. Emin olun iyi alan adlarının neredeyse çoğu tescil edilmiş durumdadır.Belirlediğimiz bu özelliklere sahip bir alan adını ( domain ) tescil etmek için domain sorgulama ekranına gelelim.
 • İstediğimiz veya yaptığımızı işe uygun bir alan adı tescil edildikten sonra ikinci adımımız bu alan adına bir hosting hizmeti tanımlamak olacaktır. Hosting paketlerini inceleyerek kendinize uygun bir hosting seçelim. Burada dikkat edilecek en temel konu kuracağımız internet sitesinin yapısına uygun bir hosting seçmek olacaktır. WordPress tabanlı CMS altyapısıyla bir web sitesi kuracak isek WordPress hosting işimizi görecektir.