Web Sitemi Nasıl Hızlandırabilirim?

Anasayfa Blog Web Sitesi Web Sitemi Nasıl Hızlandırabilirim?

Web sitelerin içeriklerinden ziyade alt yapıları, sitelerin başarısını etkiliyor mu? Hiç bunu düşündünüz mü? Bu yazımızda sizlere bu konuyu incelemek üzerine bir içerik hazırlıyoruz. Web sitelerindeki hosting hizmetinin yani hosting sağlayıcısının SEO çalışmalarına olan etkisi uzunca bir süre hafife alındı. Günümüzde ise SEO uzmanları, bu kritik faktöre yeterince önem verilmediği zaman sitenizin sıralaması ve erişimi ile ilgili oldukça negatif sonuçlarla karşılaşabileceğinizi belirtmekte. Ayrıca, site trafiğinizi ve dönüşüm oranlarınızı büyük ölçüde pozitif etkileyebileceği de ihmal edilmemelidir.

İlk olarak bir site oluşturmaya karar verdiğinizde sitenize hosting hizmeti sağlayacak firmayı seçerken doğru bir seçim yapmanız gerekmekte. Yaptığınız seçim öncelikle sıralamalarınızı etkileyecek ve en geniş hedef kitleye ulaşmanıza da yardım edecektir. Eğer Google’ın bu rekabetçi pazarda benzer rakip siteler arasında sizi ayırt edip yükseltmesini istiyorsanız, web sitenizin hosting hizmeti odaklanmanız gereken en önemli konulardan biridir.

SEO neden bir site için önemlidir?

Bireysel hosting seçimleri ya da hosting seçimleri, SEO yu doğrudan etkilemektedir. Özellikle etkili bir SEO için site alt yapısının olmazsa olmazlarından biri hızdır ve hosting seçimidir. Yüksek hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için ciddi bir şekilde çalışmak başarıyı garantileyen bir bileşimdir. İş doğru hosting hizmeti veren firmayı seçmeye gelince, kesintisiz çalışma süresi (uptime) ödün vermemeniz gereken bir konudur. Her ne kadar bir miktar kesinti kaçamayacağınız bir gerçeklik olsa da, %99,9 (uptime)’dan az bir kesintisiz çalışma süresi hedeflemek doğru bir yol değildir.

% 99,9 Kesintisiz Çalışma Süresi

Yüksek hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için ciddi bir şekilde çalışmak başarıyı garantileyen bir bileşimdir. İş doğru hosting hizmeti veren firmayı seçmeye gelince, kesintisiz çalışma süresi (uptime) ödün vermemeniz gereken bir konudur. Her ne kadar bir miktar kesinti kaçamayacağınız bir gerçeklik olsa da, %99,9 (uptime)’dan az bir kesintisiz çalışma süresi hedeflemek doğru bir yol değildir. Açıklaması ise oldukça basit. Fazla kesinti süresi sitenize hosting hizmetinin verildiği sunucuda problem olduğuna işaret eder. Arama motorları sitenizi kesinti olduğu sırada ziyaret ettiğinde problemi tespit eder ve bir sonraki siteye geçer. Ve bu durum sıklıkla yaşanırsa, siteniz güvenilmez olarak algılanır ve sıralamanızı negatif olarak etkiler. Bu durum, SEO gücünüz için web hostinginin önemi hakkında çok şey söylüyor.

Düzgün ve düzenli olarak bakım yapmak, web sitenizin güvenliğini sağlayacak stratejinin temelidir ve aynı zamanda SEO üzerinde de pozitif etkileri vardır. Aksi halde, sitenizin trafiğini çeşitli kötü amaçlı sitelere, genellikle bahis ve yetişkin içerikleri ile ilgili olan veya yönlendirmesini içeren bir saldırının parçası olma ihtimaliniz artar. Ek olarak günümüzde Google gibi arama motorları, HTTPS gibi güvenlik standartları ve mixed content için de cezalar uygulamaya başladı.

Web siteniz için bir hosting sağlayıcı seçmeniz gerektiğinde hızlı ve üst düzey güvenlik önlemleri sunan IHS’yi tercih edebilirsiniz. Bu sayede siteniz için çeşitli düzeylerde güvenlik önlemleri almış olacaksınız.