Bir Site İçindeki Uptime Oranı Nasıl Belirlenir?

Anasayfa Blog Hosting Bir Site İçindeki Uptime Oranı Nası...

Bir Site İçindeki Uptime Oranı Nasıl Belirlenir?

Uptime, özellikle hosting seçimlerinde çok fazla karşınıza çıkacak bir konudur. Hosting seçimi yaparken Uptime özellikleri karşınıza çıkabilir. eHost olarak bu konuda güncel çalışmalar yapmaktayız.  Kelime anlamı olarak, bir makinenin kullanılabildiği zamanı gösterir. Tam tersi olarak kesinti süresi ise downtime kavramı ile ifade edilir. Uptime oranı genellikle %99, %99,8 gibi yüzdelik oranlarla gösterilir. Herhangi bir makinenin kullanılabilir olduğu süre, o makineden ne kadar süre verim alabileceğinizi de gösterir. Kayıplar bazı makinelerin kullanımında yalnızca zaman maliyeti olarak görülebilirken, bilgisayarlar için çok daha fazlasıdır.

Uptime nedir?

İnternet siteleri içinde yer alan veriler bir hosting yani barınma hizmeti ile saklanır. Bu veriler bilgisayarlara benzeyen fakat çok daha yüksek kapasiteli sunucularda tutulur. İnternet sitesine erişim ve site güvenliği açısından, sunucunun kesintisiz çalışır durumda olması beklenir.

Dış faktörler sebebi ile sunucuların 365 günün her saniyesinde çalışır durumda kalabilmesi ise neredeyse imkansızdır. Bakım hizmetleri, elektrik kesintileri, yazılım ya da donanım sebebiyle karşılaşılan sorunlar gibi faktörler hizmet kesintisine sebep olacaktır.

Uptime, verilerinizi barındıran sunucunun ne kadar süre kesintisiz olarak çalışabileceğini gösteren bir ölçüttür. Yüksek uptime verileri, kullanıcı memnuniyetini doğrudan etkiler. Bu sebeple, sunucu seçiminde önemlidir ve sunucunun kalitesini gösterir.

Uptime ne işe yarar?

Sıklıkla erişim sorunu yaşayan sitelerde, kısa süre içerisinde ziyaretçi kaybı kaçınılmazdır. Sadık bir ziyaretçi kitlesine ulaşmak ve kitleyi tutabilmek için, sitenin her daim ulaşılabiliyor olması gerekir.

Kesintiler, SEO açısından da olumsuz etki yaratır. Arama motorlarının kullandığı algoritmalar, sıklıkla kesintiye uğrayan sayfaları algılayabilir. SEO anlamında düşük performans da sitenizin aramalarda çıkmamasına ve müşteri yönlendirilmesi yapılmamasına sebep olur. Daha kurumsal bir ölçekte değerlendirildiğinde, kesintiler itibar ve güven kaybı anlamına gelecektir. Müşteriler kesintiye uğrayan sitelerle kullanıcı verileri paylaşımını da iki kez düşünecektir. Bunun dönüşü ise mali kayıplardır.

Bir sitenin ulaşılabilir olması, hosting hizmetinin verildiği sunucunun çalıştığı zaman ile bağlantılıdır. Uptime olarak belirtilen bu süre, ne kadar yüksek olursa site erişimi o kadar kesintisiz olur. Bakım gibi planlı bir kesinti olması durumunda ziyaretçileri önceden bilgilendirmek, güven sağlamak için önemlidir. Her şey kontrolümüz altında izlenimi verecektir. Bu nedenle, hosting seçiminde düşük oranda kesinti kadar müşteri hizmetleri ile iletişim de önemidir. Hosting firması, gelişmiş bir müşteri hizmetleri servisine sahip ise sizi kesinti öncesi bilgilendirecektir. Planlanmamış durumlarda ise sorunun çözümü ile ilgili bilgi verecektir.

Bu güven ilişkisinin en iyi örneklerinden biri olan eHost servisleri, %99,9 uptime ile hizmet verir. Her an ulaşılabilir müşteri hizmetleri sayesinde herhangi bir sorunda kullanıcılarınız ile aranızda güven probleminin oluşmamasına destek sağlar.

Uptime oranı nasıl hesaplanır?

Uptime çalışabilir zaman dilimini gösterir. Referans değer bilinmediğinde, uptime süresi anlamsız olabilir. Örneğin, uptime 7 gün ise bunun bir hafta içinde mi yoksa bir ay içinde mi 7 gün olduğu önemlidir. Bu karışıklığa düşmemek için, ölçüt olarak uptime oranı kullanılır.

Uptime oranı, sunucunun potansiyel maksimum kullanılabileceği sürenin, mevcutta ya da gerçekleşmesi tahmin edilen kullanım süresine oranlanması ile bulunur. Örneğin; yıllık hesaplamada potansiyel maksimum süre 8760 saat olarak alınırken, aylık hesaplamalarda 720 saat olarak alınır. Mevcut kullanım süresi, potansiyelden fazla olamaz. Başka bir deyişle, uptime oranının ulaşabileceği maksimum değer 100’dür.

Öte yandan, %100 uptime oranına sahip olmak neredeyse imkansızdır. Bu belli bir dönem için, örneğin bir hafta ya da bir ay için, mümkün kılınsa dahi bu oranın ölçüt olabilmesi sürdürülebilirliğine de bağlıdır. Kısa süreli trendlerin etkisini kırmak adına, hesaplamalar yıl üzerinden yapılır. Örneğin, bir sunucunun yıllık kesinti süresini hesaplarken öngörülerimiz aşağıdaki gibi olsun:

  • Yıllık bakım süresi: 7 saat
  • Olası diğer durumlar (elektrik kesintisi, afet vb.): 3 saat
  • Donanım, yazılım problemleri: 2 saat

Yıllık 8760 saatlik potansiyel kullanıma sahip bir sunucu için 12 saatlik bir kesinti ön görülüyorsa, uptime oranı [(8760-12)/8760]*100 şeklinde hesaplanır. Böyle bir durumda, hosting servisinin uptime oranı %99,863’tür. Karşıtı olarak downtime yani kesinti oranı ise (12/8760)*100 = %0,13698 olarak hesaplanabilir.

%99 çalışma süresi vadeden bir firma ise yılda yaklaşık 3,5 gün bir kesinti ön görüyor demektir. eHOST, %99,9’luk oran ile müşterilerine neredeyse kesintisiz hizmet vermeyi garanti eder.