İnternetinizi Yavaşlatan Jitter Nedir? Jitter Nasıl Düşürülür!

Anasayfa Blog Nedir? İnternetinizi Yavaşlatan Jitter Ned...

İnternetle ilgili ağ bağlantılarında yaşayacağınız problemler, pek çok sebepten olabiliyor. Bağlantılardaki veri paketleri, transfer sırasında sorunlar çıkarabiliyor. Bu da can sıkıcı olabiliyor. Pandemi ile birlikte mobilite olarak adlandırdığımız uzaktan çalışma sistemi oldukça yaygınlaştı. Uzaktan çalışmak için iyi bir internet ağ bağlantısı olmazsa olmazdır. Ancak pek çok farklı nedene bağlı olarak internet ağ bağlantısında bazı sorunlar çıkabilir. Bunlar arasında en sinir bozucu olanlardan bir tanesi ise jitterdir. Jitter, gecikme gibi görünen ancak en doğru tanımı titreşim olan bir ağ sorunudur.

İnternet ağ bağlantısı sırasında veriler, paketler halinde gönderilir ve alıcıda birleştirilerek açılır. İşte bu veri paketlerinde yaşanan gecikme tutarsızlığı, ortaya jitter sorununu çıkaracaktır. Sıradan bir yavaş internet sorunu gibi görünse bile aslında jitter sorunu ortaya çıkınca çok daha sinir bozucu olur. Gelin jitter nedir, nasıl düşürülür, değeri kaç olmalı gibi merak edilen soruları tüm detaylarıyla yanıtlayalım.

Jitter ne demek? Jitter nedir ve nasıl çözülür?

Dilimize titreşim olarak çevirebileceğimiz jitter, internet ağ bağlantısında veri paketi transferi sırasında yaşanan gecikme tutarsızlığı sonucu ortaya çıkan bir ağ bağlantı sorunudur. Jitter ilk bakışta yavaş bir internet bağlantısı ya da geciken veri paylaşımı gibi görünebilir ancak ortaya çıkardığı sonuçlar bunlardan daha can sıkıcıdır.

Jitter nedir anlamak için biraz detay vermemiz gerekiyor. İnternet ağ bağlantısında kullanıcılar arasında paylaşılan veriler paketlere bölünür ve sırayla gönderilir. Tüm bu veri paketleri alıcıya ulaştığı zaman birleştirilir ve öyle sunulur. İşte bu birbirinden ayrı paketlerin, birbirinden bağımsız gecikmeler yaşaması sonucu ortaya jitter sorunu çıkar.

Jitter değeri, ms kısaltması ile bilinen milisaniye üzerinden değerlendirilir. Kabul edilebilir jitter değeri 30 ms ve altındaki değerlerdir. 30 ms üzerine çıkan jitter değerinde ses ve video kalitesinde bozulmalar başlar. Rahatsız edici de olsa bir şekilde idare edebileceğiniz bu değerin 150 ms ve üzerine çıkması ise her şeyin berbat olduğu anlamına gelir.