Subdomain Nedir? Nasıl Subdomain Oluşturulur?

Anasayfa Blog Domain Subdomain Nedir? Nasıl Subdomain Ol...

Subdomain (Alt Alan Adı ), alt domain olarak adlandırılabilen ve Domaine ( Alan Adı)  bağlı yeni bir dizin yaratmak için kullanılan bir domain türevidir. Domainden önce konumlanır ve nokta işareti ile domainden ayrılır.

Bir subdomain oluşturduğunuzda sitenizin barındığı serverda ayrı bir dosya açılır ve subdomain’de oluşturacağınız tüm veriler o dosyaya kaydedilir.

Bir subdomain çeşitli amaçlarla oluşturulabilir. Web sitenizin faaliyet alanından farklı bir alanda veya amacından farklı bir alan oluşturmak için kullanılabilmektedir.

Örneğin bir E-Ticaret sitesinde satış yapılan platformdan ayrı olmak üzere bir subdomain kullanarak forum, blog, bilgi bankası ve benzeri alanlar oluşturabilir.

Farklı alanlarda faaliyet gösteren holding olduğunuzu varsayalım. Holding markanız altında subdomainler açarak diğer şirketlerinize ait alanlar oluşturmanız mümkün olacaktır.

Bayilik veren bir kuruluş, benzer yöntemle tüm bayilerine birer subdomain tanımlayarak her birine ayrı bir web sitesi tanımlayabilir.

istanbul.modernavm.combursa.modernavm.comizmir.modernavm.com

 Google oluşturacağınız bu subdomaini yeni bir web sitesi olarak tanımlayacaktır.

Uluslararası faaliyet yürüten ve Türkiye’de ayrıca yayın yapmak isteyen web siteleri ise genelde tr subdomaini ile yayın yapmaktadırlar.