Sunucu Kiralama Hizmeti Nedir? Nasıl Sunucu Kiralanır?

Anasayfa Blog Sunucu Sunucu Kiralama Hizmeti Nedir? Nası...

Yeni kurulan veya büyüme hedefini gerçekleştirmek isteyen kurum, kuruluş ve firmalar bilgi teknolojileri alt yapısı olan sanal sunucu kurulumuna büyük önem veriyorlar. Web sitesinin hızlı, kesintisiz ve yüksek performans sergilemesinde büyük avantajlar sağlayan sanal sunucular oluşturmanın 2 farklı yolu bulunuyor. Firmalar sanal sunucu satın alma işlemiyle birlikte sanal sunucu kiralama hizmetinden birini seçiyorlar. Sağladığı maliyet avantajı bakımından sanal sunucu kiralama daha çok tercih edilmektedir.

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal Sunucu (Cloud Server-Bulut Sunucu), kullanıcıların sanal sunucularına istedikleri yerden ve sürekli olarak erişmesini sağlayan bir web barındırma türüdür. Her sanal sunucunun kendine ait bir işlemci ,DISK, RAM ve IP'si bulunmaktadır. Kullanıcılar arasında sanal sunucu yerine bulut sunucu terimi daha çok kullanılmaktadır.

Fiziksel sunucuların (dedicated) sanallaştırma teknolojisi kullanılarak oluşturulan sanal sunucular alt yapısında kullanıcının ihtiyaç duyduğu kaynakları, ihtiyaç duyduğunda değiştirebileceği dinamik yapıya sahiptir. Kullanıcılar sanal sunucu hizmeti istediği zaman kapatıp, yeniden başlatabilmektedir. İstedikleri sayıda ve çeşitlilikte iş uygulaması kurabilir, çalıştırabilir ve kaldırabilir. Herhangi bir işlem yapılırsa yapılsın diğer sanal sunucular etkilenmeden, güvenli ve kesintisiz şekilde kendi çalışmalarına devam etmektedir.

Sanal sunucu özellikleri

Web sitesini büyütmek veya yeni bir site kurmak isteyenler sanal sunucu satın al veya sanal sunucu kiralama konusunda kararsız kalabiliyorlar. Sunucular yüksek maliyetlere sahip yapılardır. Web siteleri sanal sunucu satın al yaptıklarında ciddi maliyetlerin altına girebiliyorlar. Ciddi maliyetlerin yanı sıra; personel istihdamı ve oluşturduğu maliyet, kurulum, takibi ve yönetilmesinde yaşanan zaman kaybı da bulunmaktadır.

Yüksek maliyet altına girmek istemeyen web site sahipleri sanal sunucu satın alma yerine kiralama yöntemini tercih ediyorlar. eHost, ucuz kiralama sanal sunucu hizmeti ile birlikte yüksek verimlilik sağlayan seçenekler sunmaktadır. Kiraladığınız sunucular istediğiniz gibi ölçekleyebilir ve yönetebilirsiniz.