WordPress 6.0 Nedir? eHost İle WordPress 6.0 Nasıl Kurulur? WordPress 6.0 İle Birlikt...

Anasayfa Blog WordPress WordPress 6.0 Nedir? eHost İle Word...

24 Mayıs’ta yayımlanan “Arturo” isimli WordPress 6.0 sürümü, görsel web siteleri oluşturmak için araçlar içeren Gutenberg projesinin 2. aşamasının sonuncusudur ve WordPress geliştirmenin geleceği için çok önemlidir. Çok fazla sayıda güncelleme, yeni özellik ve hata düzeltmesi sağlayan WordPress 6.0 sürümü, 400’den fazla düzenleyici güncellemesi ve 500 düzenleyici hata düzeltmesini içerir. 189’dan fazla destek talebinin çözüldüğü WordPress 6.0, 91 yeni özellik ve iyileştirme sunar. Web sitesi sahiplerinin, eklenen yeni özelliklerin yanı sıra daha iyi kullanılabilirlik ve performansın keyfini çıkarması için WordPress 6.0’a güncelleme yapmaları önerilir.

WordPress 6.0 Güncelleme

WordPress birkaç tıklamayla web sitenizde kolayca güncellenebilir. Ancak, güncellemeyi gerçekleştirmeden önce web sitenizin tam bir yedeğini almanız önerilir. Yedeklemeyi tamamladıktan sonra WordPress sürümünüzü güncellemeye başlayabilirsiniz.

  • Başlamak için sitenizin yönetim paneline erişmeniz ve Gösterge Tablosu > Güncellemeler bölümüne gitmeniz gerekir.
  • Bu bölümde, bekleyen bir WordPress güncellemeniz varsa, “WordPress’in güncellenmiş bir sürümü mevcut”, yazısını göreceksiniz.
  • Güncelleme işlemini başlatmak için “Update to version 6.0 – 6.0 sürümüne güncelle” düğmesine tıklayın.
  • Bu süre zarfında siteniz “bakım moduna” ayarlanacaktır.

Güncellemenin tamamlanmasının ardından, WordPress 6.0 karşılama ekranının bir görünümüne sahip olacaksınız.

WordPress 6.0 Arturo İle Gelen Yeni Özellikler

Aşağıda WordPress 6.0 ile gelen yeni özellikleri bulabilirsiniz:

Stil Değiştirme

Kullanıcılar, seçim yapmak için fazla zaman harcamak zorunda kalmadan mevcut bir listeden tercih ettikleri global stili seçme olanağına sahiptir. Yanimevcut stili değiştirmek zorunda kalmadan mevcut bir stile yeni bir stil ekleyebilirsiniz.

Birden Çok Blok Üzerinden Metin Seçme

WordPress 5.9’da bir dizi farklı blok arasından metin seçmek imkansızdı. WordPress 6.0, seçmek istediğiniz metni seçmenizi kolaylaştıracaktır.

Blok Stilini Korumak

Bu yeni özellik ile bloğun görünümü (orijinal rengini ve yazı tipi), başka bir blokta değişiklik yaptıktan sonra bile aynı kalır.

Daha Fazla Şablon Seçeneği

WordPress’in önceki sürümlerinde, kullanıcıların seçebileceği şablon türlerinin sayısı kısıtlıydı. Fakat WordPress 6.0, yazar ve tarih gibi bir dizi yeni şablon türü ekledi.

Eğer bu yeni şablon türleri ile bir deneme çalıştırması yapmak isterseniz, tek yapmanız gereken açılır menüden yeni bir şablon seçmek, değişikliklerinizi kaydetmek ve ardından canlı sitede nihai sonucu kontrol etmektir.

Bu büyük değişikliklere ek olarak, WordPress’in yeni sürümü site düzenleyicisinin görünümünü de değiştirdi. Bu iyileştirmeler, liste görünümünde seçilebilir blokları, bir kod düzenleyicisinin eklenmesini ve ana site düzenleyicisi için tercihleri ve çeşitli farklı bloklar için geliştirilmiş yer tutucuları içerir.

Blok Stili Önizlemeleri

WordPress 6.0’dan önce, blok stillerinin önizlemeleri, Stiller panelinde çok yer kaplayan blok kenar çubuğundaydı.

6.0 sürümüyle, Stiller panelinde yalnızca farklı stillerin adları gösterilir. Stil adı üzerine gelindiğinde, stil önizlemeleri kenar çubuğunun dışında görünür.

Bu değişiklik, kenar çubuklarının boyutunu en aza indirir ve stil adlarını daha belirgin hale getirir.