En Uygun VDS Almak İçin Hangisini Seçmeliyiz?

Anasayfa Blog Sunucu En Uygun VDS Almak İçin Hangisini S...

VDS almak isteyen kişiler için pek çok öneri var. Vds açılım olarak ” Virtual Dedicated Server ” cümlesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Vps paketlerde donanımı kullanan işletim sistemi tektir. Yalnız VDS de ise bu durum farklıdır. Her kullanıcı için donanımı kullanan bir işletim sistemi vardır. Örneğin sunucuda bölünen Ram miktarı tümü ile o kullanıcıya atanır. ( Ram miktarı, kullanılmasa bile kullanıcıya atanır. ) Böylece sanal yöntemdeki ram kısıtlamalarının önüne geçilir. Kullanıcının, sunucuyu kesintisiz şekilde kullanması için geliştirilmiş bir kısım web sitesi barındırma şekilleri kurulmuştur. Söz konusu yöntemler fiziksel sunucu, sanal sunucu ve bulut sunucu gibi farklı türlere ayrılır. VDS de bu kapsamda ortaya çıkan bir sanal sunucu çeşididir.

VDS, sanallaştırma teknolojisinden istifade ile bir sunucuya ait olan donanımların birbirinden tamamen ayrılmış şekilde daha küçük sunuculara ayrılmasını esas alır. Web sitesinde VDS kullanan site sahibi ya da yöneticileri, kendileri için özel olarak ayrılmış işlemci ve RAM gibi kaynaklara sahiptir. Bu da VDS sayesinde sağlanır. VDS, izolasyon ve performans özellikleri nedeniyle etkili bir hosting çözümüdür.

İnternet üzerinden kesintisiz hizmet almanız için geliştirilmiş en verimli hosting çözümü VDS'dir. İngilizce açılımı Virtual Dedicated Server olan VDS, bir kısım avantaj ve dezavantajları olan bir sistemdir. eHost VDS almak için oldukça uygun çözümler sunmaktadır.

VDS'nin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi VDS, bir kısım avantajlara sahip olmanızı sağlar. Bu kapsamda aşağıdaki avantajlara değinmek istiyoruz:

 • VDS kullanımında, CPU, RAM ya da disc alanı gibi kaynaklar paylaşımsız olarak kullanılır.
 • Söz konusu kaynakların her biri kullanıcıya özeldir. Kullanıcıların diğer web sitesi kaynaklarını kullanmasına engel olunur. Bu nedenle kullanıcıların birbirinin performansını etkilemesi söz konusu değildir.
 • VDS, site sahiplerine root erişimi imkânı sağlayarak site üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmalarını sağlar.
  Sistemin sağladığı avantajlardan biri de ihtiyaç duyulması halinde kaynak artırımı yapılabilmesidir. Bu da yenilikçi bir sistem olmasının sonucudur.
 • VDS sayesinde web sitesinin trafik yoğunluğu ile başa çıkmak kolaydır. Yaratılan bu avantaj, web sitesinin geç yüklenme sorununun ortadan kalkmasını sağlar.
 • VDS, dedicated sunuculara nazaran daha ekonomik olmasının yanında benzer özellikleri de kullanıcıya sunar.
 • Dilediğiniz şekilde güvenlik yazılımı kurmanıza imkân tanır.
 • Kaynak kullanımında bağımsızlık ortaya koyan VDS, saldırı alan sitelerden etkilenme ihtimalini düşürür.

VDS'nin Dezavantajları Nelerdir?

 • VDS her ne kadar büyük avantajlara sahip olsa da bir kısım dezavantajları da vardır. Sistemin aşağıdaki dezavantajlarına dikkat çekmek istiyoruz:
 • VDS, sunucuda bulunan bir kısım yazılımların özelleştirilmesi istendiğinde kullanıcının teknik bilgi sahibi olması gerekir.
 • Dedicated ve bulut sunuculara nazaran sunucu kaynakları sınırlıdır.
 • VDS, VPS ve paylaşımlı hosting çözümlerine göre daha yüksek performans ortaya koyar. Fakat tek bir kullanıcıya ait olan dedicated sunucunun gücüne erişemez.
 • Web sitesinde, dedicated sunuculara göre daha az yetki sahibi olursunuz.